TEFAS

TEFAS Nedir?

Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS), SPK’nın izniyle Türkiye’de kurulmuş olan ve sermaye piyasasında faaliyette olan tüm yatırım fonlarına tek bir terminal üzerinden erişim imkânı sağlayan elektronik bir platformdur. Yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılar, bu platformda işlem yapabilmektedir. SPK yetki belgesi bulunan herhangi bir banka veya aracı kurum nezdinde hesabı bulunan yatırımcılar TEFAS’tan faydalanabilmektedirler.

TEFAS Yatırımcılar İçin Neden Önemlidir?

TEFAS devreye girmeden önce yatırımcılar, yatırım hesaplarından sadece hesaplarının bulunduğu bankanın ya da aracı kurumun fonlarını alıp satabiliyordu. Dolayısıyla, diğer fonlara erişim imkanı sınırlıydı. Örneğin, İstanbul dışında ikamet eden bir yatırımcının Ünlü Portföy’e ait olan bir fon almak istemesi durumunda İstanbul’a gelip, kurumumuz nezdinde bir hesap açtırması gerekiyordu.

TEFAS’ın 2015 yılında devreye girmesiyle birlikte, yatırımcının sadece yatırım hesabının olduğu kurumun fonlarına değil; diğer tüm fonlara da erişimi mümkün olmuştur. Böylelikle, yatırım fonu alma kararı verirken, diğer yatırım fonları ve diğer yatırım alternatiflerini de varlık dağılımı ve performans açısından karşılaştırıp, kendisi için uygun olan fonu seçme özgürlüğüne sahip olmuştur. Yatırımcı Türkiye’nin ve dünyanın neresinde olursa olsun bu platformdan fon alım satımı yapabilecektir.

Fonların Karşılaştırmalı Getiri ve Portföy Dağılımına Nasıl Ulaşabilirim?

TEFAS’ın resmi internet sitesi olan www.fonturkey.com.tr veya www.fundturkey.com.tr adresinden tüm fonların tarihsel getiri ve portföy dağılımı verilerine ulaşmanız mümkündür. Yatırımcıların sağlıklı yatırım kararı alabilmeleri için sadece dönemsel getiriye değil riske göre düzeltilmiş getiriye (örneğin sharpe oranı, enformasyon oranı gibi) de bakmaları önerilir.

TEFAS Üzerinden Fon Alım Satım İşlemi Nasıl Yapabilirim?

Hesabınızın bulunduğu banka ya da aracı kurumun şubesi aracılığıyla ya da internet şubesi aracılığıyla istediğiniz fonu almanız mümkündür. Şube aracılığıyla işlem yapıyorsanız müşteri temsilcinize talebinizi iletmeniz yeterlidir. İnternet şubesi üzerinden işlem yapıyorsanız ‘Yatırım Fonları’ butonunun altında ‘TEFAS fonları’ veya ‘Diğer Kurum Fonları’ adı altında tüm fonlara erişiminiz mümkündür.

TEFAS İşlemleri İçin Herhangi Bir İlave Komisyon Ödemem Gerekiyor mu?

Hayır, TEFAS işlemleri için herhangi bir ilave komisyon ödemenize gerek yoktur.Portföy Uzmanımız

Size Özel Temsilcimiz tarafından aranmak için lütfen bilgilerinizi giriniz.