ÜNLÜ Portföy AR-GE Girişim Sermayesi Fonu ile girişimcilik ekosistemi desteklenecek

  ÜNLÜ Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Utku Özay, "Yeni kanunun, Türkiye'de son yıllarda güçlü bir büyüme gösteren girişimcilik ekosistemine sağladığı destek açısından çok değerli olduğunu düşünüyoruz" dedi

  İSTANBUL (AA) - Yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co'nun iştiraki ÜNLÜ Portföy, üçüncü Girişim Sermayesi Fonu olan ÜNLÜ Portföy AR-GE Girişim Sermayesi Fonu'nu (ÜNLÜ AR-GE Fonu) kurdu.

  ÜNLÜ & Co'dan yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 200 milyon TL'lik bir büyüklüğe ulaşması beklenen ÜNLÜ Portföy Ar-Ge Girişim Sermayesi Fonu ile gelecek 5 sene içinde ortalama 5 ile 10 milyon TL arası büyüklükte yaklaşık 20 adet girişim şirketine yatırım hedefleniyor.

  Fon, AR-GE ve tasarım teşvikinden yararlanan ve istisna kazançları veya indirim tutarları 1 milyon TL ve üzerinden olan teknoloji şirketlerinin yatırım yükümlülüklerini karşılamak amacıyla kuruldu.

  2012 yılından bugüne Türkiye girişimcilik ekosisteminde aktif bir rol oynayan ÜNLÜ & Co'nun alternatif yatırımlarda deneyimli ekibi, öncelikli olarak erken aşama FinTek, B2B SaaS teknolojileri, büyük veri, yapay zeka, nesnelerin interneti alanlarına odaklanacak. Ek olarak, diğer deneyimli Girişim Sermayesi Fonları (VC Fonları) ile ortak yatırım fırsatlarını da değerlendirecek.

  Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ÜNLÜ Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Utku Özay, şunları kaydetti:

  'Yeni kanunun, Türkiye'de son yıllarda güçlü bir büyüme gösteren girişimcilik ekosistemine sağladığı destek açısından çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Üçüncü girişim sermayesi fonumuz olan ÜNLÜ AR-GE Fonu’nun, mevzuatın sağladığı avantajlara ek olarak, profesyonel risk yönetimi ve tecrübeli yatırım ekibi aracılığıyla cazip getiriler elde etmesini hedefliyoruz. Aynı zamanda fonumuz ile teknoloji şirketlerimizden yeni 'Turcorn'lar yaratma hedefine de katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. ÜNLÜ & Co, kuruluşundan bugüne 210 milyon ABD dolarının üzerinde alternatif varlığa yatırım yaptı. Ayrıca 2012’den bugüne Girişim Sermayesi (Venture Capital) ekosisteminde fonlar üzerinden yatırımcı olarak faaliyet gösteriyoruz.'

  Kaynak: Anadolu Ajansı